Tmux część 1 - dzielenie

Posted by Adam Aciek Paszkiewicz on nie 05 grudnia 2021 Updated on nie 05 grudnia 2021 Translations: en

Tmux - zabawa z dzieleniem terminala

Czasami potrzeba nam wyświetlić wiele informacji w jednym termnalu. Jak to zrobić? Najłatwiej wykorzystać możliwość podziału terminiala na kilka pseudoterminali. Skorzystajmy z możliwości jakie daje nam Tmux. Na początek kilka słów o tym czym jest tmux.

Tmux to multiplekser, który pozwala na uruchomienie wielu sesji terminalowych tak aby były dostępne jednocześnie w jednym oknie. Jest to przydatne kiedy musimy obserwować efekt czegoś co robimy w czasie kiedy właśnie to wykonujemy.

Tmux ma bardzo wiele funkcji, które spróbuję pokazać jednak na w tym przypadku przyjrzyjmy się możliwości podziału terminala.

Zacznijmy od początku. Jak zainstalować tmux? Bardzo prosto.

  • Dla systemów RedHat Family

    yum install tmux
    
  • Dla systemów Debian Family

    apt install tmux
    

Oczywiście jeżeli nie masz root-a musisz użyć sudo - o ile masz takie uprawnienia.

Super. Mamy zainstalowany tmux. Teraz możemy go uruchomić. Uruchamiamy swój ulubiony terminal lub konsolę tekstową i wpisujemy:

tmux

tmux1

Najważniejszym skrótem, który musimy zapamiętać jest kombinacja control + b ponieważ od tego wszystko w tmux się zaczyna.

Nasz przypadek przewiduje podział terminala. Możemy dokonać podziału horyzontalnego - do tego wykorzystamy kombinację klawiszy:

control + b oraz %

Co uzyskamy po skorzystaniu z tej kombinacji?

tmux_horizontal

No i mamy terminal podzielony horyzontalnie. Teraz jeden z tych terminali podzielmy wertykalnie. Jak to zrobić? W taki sam balalny sposób jak dokonaliśmy podziału terminala horyzontalnie. Użyjmy kombinacji klawiszy:

control + b oraz "

Jak teraz wygląda terminal?

tmux_horizontal_and vertical

A jak się poruszać pomiędzy panelami? To naprawdę proste i jest na to kilka sposobów. Wystarczy użyć znanej kombinacji z dodatkowymi opcjami:

control + b oraz klawisze strzałek
control + b oraz o

A jak przełączać panele. Tutaj też mamy dwa sposoby:

control + b oraz { lub }
control + b oraz trzymając control control o

tmux_pane_switch1 tmux_pane_switch2

Jeszcze może jak ubić aktualny panel - do tego wystarczy kombinacja:

control + b oraz x

Na koniec ostatnia rzecz na dzisiaj, a mianowicie skalowanie powstałych okien. To ta sama kombinacja klawiszy jak do przełączania się między oknami z tym, że musimy przytrzymać klawisz control czyli:

control + b oraz trzymając control klawisze strzałek

Teraz znając już te kombinacje możemy już z powodzeniem poruszać się po panelach terminala tmux.

Podoba Wam się tmux? Na mnie zrobił wrażenie. W następnym odcinku o Tmux postaram się w - mam nadzieję - równie prosty sposób pokazać kolejne funkcjonalności tmux.

Ave ;)