Bacula – czyszczenie bazy oraz plików


Ave 🙂

Bacula jest jak dla mnie świetnym systemem backup’ow z klientami na wiele systemów operacyjnych, łatwo konfigurowalnym no i przede wszystkim jest dostępny za darmo – chociaż, gdyby zaszła taka potrzeba jest również wersja Enterprise.

Dzisiaj skupimy się na zagadnieniu co zrobić aby wyczyścić system Bacula i ruszyć od zera. Może to mieć miejsce chociażby w przypadku gdy robiliśmy testy dla sprawdzenia jak co działa, wykonaliśmy konfigurację Directory, klientów i storage, a teraz chcemy ruszyć pełną parą. W trakcie prób stworzyliśmy odpowiednie definicje poszczególnych komponentów i przetestowaliśmy wszystko od A do Z, a teraz nie pozostaje nam nic innego jak wdrożyć system backupów. Jednak po testach został śmietnik więc zanim ruszymy należałoby to wyczyścić. Moja instalacja Bacula znajduje się na CentOS w wersji 6.5 i na przykładzie pakietów z tej dystrybucji zademonstruję jak to wykonać.

 1. Zatrzymać wszystkie usługi Bacula
 2. service bacula-dir stop
  service bacula-fd stop
  service bacula-sd stop
 3. Uruchomić kasowanie tabel systemu Bacula
 4. cd /usr/libexec/bacula
  drop_mysql_tables.sql -u bacula -p
 5. Uruchomić tworzenie tabel
 6. make_mysql_tables.sql -u bacula -p
 7. Usunąć pliki *.state oraz *.bsr (ale jeżeli czyścimy do czysta to wszystkie pliki w tym katalogu możemy usunąć)
 8. Jeżeli była to baza testowa na której testowaliśmy backup na różnych klientach i teraz będziemy wykonywać backup’y właściwe to dobrze jest również wyczyścić pliki *state na klientach (są tam zapisy wykonywanych kopii i w konsoli będą wyświetlane)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *